Skuadrat angleze mbushin arkat nga e drejta televizive, Arsenali kryeson listën (FOTO)

Pas përfundimit të sezonit skuadrat angleze akën bërë bilancin financiar. Sipas përllogaritjeve skuadrat më të njohura të Premierligës kanë dal me fitime të majme nga e drejta televizive.

Arsenali është skuadra që ka përfituar më shumë nga e drejta televizive ku shuma që kanë përfituar topçinjtë llogaritet 101 milion paund. Manchetser City është skuadra që renditet e dya me 97 milion paund. Kurse Djajtë e Manchsterr United renditet të tretët me 96,5 milion paund dhe pas tyre vjen Totenham me 95.2 milion paund.

Kampionët e Leicester janë në vendin e pestë me 93.2 milionë, ndërsa skuadra e fundit në klasifikim, Aston Villa, do të arkëtojë plot 66.6 milionë paund, duke shënuar një rekord të ri për përfitimet e një skuadre e cila mbyll klasifikimin.

11_1464115746-9331099-700x394
11_1464115746-9331099-700x394

Temat
BotëPërgjithshmeSport

Të afërta