Hani hurme çdo ditë, kjo do të ndodhë pas 7 ditësh!

Hurmet janë kaq të shëndetshëm saqë ato janë pothuajse të domosdoshme në menynë tonë.

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, nëse e respektoni këto rregulla .

1. Kockat tuaja do të jenë më të shëndetshme
Mineralet që gjenden në fruta të thata si fosfor, kalcium dhe magnez, forcojnë eshtrat tona dhe luftojnë kundër sëmundjeve të tilla si osteoporoza.

2. Metabolizmi do të funksionojë si një orë
Metabolizmi është një fije e domosdoshme, dhe hurma përmban një bollëk të fibrave. Hurma parandalon kapsllëk, mbingarkesa dhe të gjitha që ndërhyjnë me lëvizjen normale të zorrëve. Shkencëtarët kanë provuar se ata njerëz që hanë hurme rregullisht nuk kanë ndonjë problem metabolike.

3. Harrojeni për stresin dhe depresionin
Hurma përmbanë vitaminë B6, e cila ndihmon trupin të prodhojë serotonin, i cili përmirëson shëndetin e trurit. Serotonin rregullon disponimin tuaj, dhe lufton me stres norepinefrin. Shkenca ka treguar se nivelet e ulëta të vitaminës B6 janë të lidhura drejtpërdrejt me depresionin. Sa më shumë vitaminë B6 të hyjmë në trup, aq më mirë do të ndiehemi si fizikisht ashtu edhe mendërisht.

4. Ju do të keni më shumë energji
Hurma është e pasuruar me fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë, Ato sigurojnë një shpërthim të qëndrueshëm energjie falë sheqernave që përmbajnë fruktoza dhe glukozë.

5. Zemra do të jetë mirënjohës për ju
Studimet kanë treguar se hurma reduktojn nivelet e triglicerideve dhe reduktojnë stresin oksidativ, të cilat janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës dhe atherogenesis. Ata janë të pasura me kalium, që ul presionin e gjakut dhe zvogëlon rrezikun dhe sëmundjeve të tjera të zemrës.

6. Rreziku i kancerit të zorrës së trashë është më i vogël
Hurma mbron zorrën tonë nga bakteret e dëmshme dhe kështu parandalon përhapjen e zorrës së trashë. Njerëzit që konsumojnë hurme rregullisht kanë baktere të mira që parandalojnë shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë.

7.Do të harrosh se çfarë është alergjia
Hurma i parandalon të gjitha alergjitë

8. Do të jesh shumë më mirë me linjat trupore
Hurmet kanë një përbërje të tillë që trupi pastron nga toksinat, yndyrnat, përmirëson tretjen, gjë që çon në humbje peshe.

Temat
Shëndet

Të afërta