Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre për në Australi gjatë luftës së kryesuar nga NATO-ja kundër forcave Serbe në vitin 1999.

Autori i kësaj vepre, Robert Carr e lidh këtë me krizën e refugjatëve sirianë, duke ju bërë thirrje bashkësive kombëtare që të jenë më bujarë.

Te ky libër parashtrohet pyetja se a ka bujaria kufizime.

Bujaria dhe Refugjatët ekzaminon rolin e mediave në formulimin e perceptimit publik mbi refugjatët përgjatë historisë me paralele intriguese për të kuptuar klimën bashkëkohore politike ndërkombëtare.

Këtu mund të gjeni librin për të lexuar: Generosity and Refugees: The Kosovars in Exile

Temat
Art

Të afërta

 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....
 • VIDEO/ Publikohet trajlleri i filmit ‘Half Magic’

  Krijuesit e filmit “Half Magic” debutuan trajllerin e këtij projekti. Ky film që ka të bëjë me luftën kundër seksizmit dhe burrave të këqij, dëshmon se duhet të shikohet...