Ja shtetet që u kualifikuan për natën finale të Eurovizionit

Mbrëmë u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Eurovision në Izrael. Konkursi u zhvillua në Tel Aviv mbrëmjen e së enjtes, ku 10 u kualifikuan për finalen e madhe...

Mbrëmë u mbajt nata e dytë gjysmëfinale e Eurovision në Izrael.

Konkursi u zhvillua në Tel Aviv mbrëmjen e së enjtes, ku 10 u kualifikuan për finalen e madhe që do mbahet të shtunën, më 18 maj.

Ishin 18 shtete që morën pjesë në gjysmëfinalen e dytë dhe ndër shtetet që u kualifikuan për finale ishte dhe Shqipëria.

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi performoi këngën ‘Ktheju Tokës’, e cila rrëqethi gjithë publikun dhe arriti të fitonte zemrën e jurisë dhe televotuesve.

 Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e dytë:

North Macedonia – Tamara Todevska me Proud
The Netherlands – Duncan Laurence me Arcade
Albania – Jonida Maliqi me Ktheju tokës
Sëeden – John Lundvik me Too Late For Love
Russia – Sergey Lazarev me Scream
Azerbaijan – Chingiz me Truth
Denmark – Leonora me Love Is Forever
Norway – KEiiNO me Spirit In The Sky
Switzerland – Luca Hänni me She Got Me
Malta – Michela me Chameleon

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

Greece – Katerine Duska me Better Love
Belarus – ZENA me Like It
Serbia – Nevene Božovi? me Kruna
Cyprus – Tamta me Replay
Estonia – Victor Crone me Storm
Czech Republic – Lake Malawi me Friend Of A Friend
Australia – Kate Miller-Heidke me Zero Gravity
Iceland – Hatari me Hatrið mun sigra
San Marino – Serhat me Say Na Na Na
Slovenia – Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi

Temat
Showbiz

Të afërta