As këtë vit s’ka çmim Nobel për Kadarenë

Shkrimtari anglez Kazuo Ishiguro është fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2017. Kush është Kazuo Ishiguro? Kazuo Ishiguro u lind më 8 nëntor 1954. Ai lindi në...

Shkrimtari anglez Kazuo Ishiguro është fitues i çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2017.

Kush është Kazuo Ishiguro?

Kazuo Ishiguro u lind më 8 nëntor 1954. Ai lindi në Nagasaki të Japonisë, familja e tij u transferua në Angli në vitin 1960, kur ai ishte pesë vjeç. Ishiguro mori diplomën e tij bachelor nga Universiteti i Kentit në vitin 1978 dhe Masterin e tij nga kursi kreativ i shkrimit të Anglisë të Anglisë në vitin 1980.

Ishiguro është një nga autorët më të njohur të fiksionit bashkëkohor në botën angleze, pasi ka marrë katër nominime për Man Booker Aëard dhe ka fituar çmimin e vitit 1989 për romanin e tij “The Remains of the Day”. Në vitin 2008, The Times rendit Ishiguro 32 në listën e tyre të “50 shkrimtarëve më të mëdhenj britanikë që nga viti 1945″. [1]

Romani i tij i shtatë, The Giant Buried, u botua më 3 mars 2015 në të dy Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Çmimi Nobel i Letërsisë 2017 iu dha Ishiguro-t me arsyetimin Kazuo Ishiguro”se, në romanet me forcë të madhe emocionale, ka zbuluar humnerën nën ndjenjën tonë iluzore të lidhjes me botën”.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....