Rreziqet që na shkakton drita e celularëve (Foto)

Duke filluar nga përdorimi i celularëve tanë dhe deri tek momenti i zgjimit për të parë televizor, shumica prej nesh e kalojnë kohën të zhytur në dritën artificiale.

Siç kemi dëgjuar, ajo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë, duke ulur prodhimin e melatoninës, e cila zgjon ndjesinë e të fjeturit.

Rreziqet janë serioze, sepse dhe mund të rrisë rrezikun e obezitetit, diabetit, problemeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe depresionit

Dhe fajtori i këtyre është drita nga smartphones dhe pajisjet e tjera elektronike, përcjell tvklan.al.

Drita duket e bardhë për ne por në fakt është një miks i shumë ngjyrave dhe shumica e kësaj drite artificiale është ngjyrë blu.

Temat
Shëndet

Të afërta