Mjekime popullore për sëmundjet e fytit dhe bajamet (Foto)

Sëmundja inflamatore e bajameve quhet anginë, që do të thotë shtrëngim, ngushtim. Në këtë rast bajamet ënjten, skuqen dhe mbulohen me disa pika ose shtresa qelbi.

Shkakton dhimbje, vështirësi në gëlltitje, në marrjen e frymës dhe temperaturë. Brenda 5-6 ditëve shërohet.

Kur bajamet skuqen dhe acarohen, atëherë duhet shuar menjëherë kjo temperaturë, sidomos kur kalon shifrat mbi 38 e gjysmë.

Në këtë rast duhet menjëherë të gëlltiten copa të vogla akulli për të shuar këtë skuqje dhe mahisje të tyre. Por ka edhe raste të tjera kur ato infektohen dhe bëhen me shtresa qelbi, që duhen mjekime të tjera popullore.

Më poshtë do të gjeni tre receta popullore nga mjeku Hysni Dankshi: *1 lugë gjelle plot me kamomil përvëlohet në 200 ml ujë të sapo vluar.

Ena mbulohet dhe lihet 30 minuta. Pasi kullohet dhe rikullohet, bëhet gargare 4-5 herë në ditë

. Pas gargareve çaji nuk derdhet, por pihet.

Kështu vazhdohet 2-3 ditë. *Merrni 4-5 lugë gjelle hala pishe. Lihen 1-2 orë në ujë për t’u zbutur. Zihen 5 minuta. Ena lihet e mbuluar për 10 minuta. Kullohen dhe lëngu përdoret për gargare 2 herë në ditë, deri në shërimin e bajameve (anginës).

*3-4 thelpinj hudhre të pastruara shtypen në havan (pjatë porcelani) dhe përzihet me 1 filxhan gjalpë të pa tretur, derisa të formohet masë e njëtrajtshme. Hahet 3-4 herë në ditë, nga 1 lugë kafeje, duke e mbajtur në gojë dhe duke e përcjellë ngadalë

Temat
Shëndet

Të afërta