Prezantim i letërsisë shqiptare në Maqedoni

Letërsia shqiptare në Maqedoni, sot do të prezantohet në Qendrën për konferenca dhe studime në Bibliotekën Popullore dhe Universitare “Shën Klimenti i Ohrit” – Shkup.
Për veprat letrare të autorëve të cilët krijojnë në gjuhën shqipe në Republikën e Maqedonisë do të flasë prof. Fatmir Sulejmani. Siç informojnë nga BPU “Shën Klimenti i Ohrit”, në paraqitjen e tij Sulejmani do të fokusohet në realizimet më të rëndësishme poetike, prozaike dhe dramatike nga letrarët më të njohur, të krijuar në të kaluarën dhe të tashmen, me çka vizitorët do të kenë pasqyrë më të gjerë për letërsinë shqiptare në Maqedoni.

letersia-shqiptare-ne-maqedoni_1476256508-9981083

Fatmir Sulejmani është dekan i Fakultetit Filologjik pranë Universitetit Shtetëror të Tetovës, shkrimtar, kritik, eseist, publicist dhe përkthyes.

Vizitorët do të kenë mundësi të shikojnë dhe të blejnë vepra nga autorët të cilët krijojnë në gjuhën shqipe në Maqedoni, të botuara në edicionin 135 vëllime “Letërsia e Maqedonisë” në origjinal në gjuhën shqipe dhe të përkthyera në gjuhën maqedonase në edicionin “Përkthim në gjuhën maqeodnase i veprave nga letërsia shqipe dhe turke në Maqedoni”.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....