Grupi Marigona vazhdon kthimin

Pas pesë vjetësh, grupi i famshëm muzikor “Marigona”, shfaqet në sheshin e Ferizajt me një koncert të madh.

Saktësisht, nesër (e enjte), në orën shtatë të mbrëmjes – para objektit të Komunës së Ferizajt. Në ambient të hapur dhe pa pagesë. Si një dhuratë për kosovarët që e admirojnë këtë grup dhe zhanër të muzikës.

Koncerti po organizohet për hir të 25-vjetorit të ekzistencës së këtij grupi nga Mitrovica.
Organizimin dhe iniciativën për eventin e ka bërë kompania e sallave sportive “FiveStar”.
“FiveStar”, gjithashtu do ta organizojë të njëjtin koncert edhe në qytetin e Gjilanit, e më vonë edhe në atë të Prizrenit.

Para disa javësh, grupi “Marigona”, pati edhe një performancë brilante në ambientet e Universitetit të Prishtinës që e organizoi “Banka Pro Credit”.

Bendi “Marigona” mbetet një prej grupeve më të famshme, të dëgjueshme dhe kreative në tregun e muzikës kosovare.

Grupi ka vite që nuk është aktiv por ende këngët e tyre si “Sonte”, “Ani nasht”, “Mitrovica”, “Më plase”, “Ajshe” dhe shumë tjera mbesin të dëgjueshme.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....