Ditëlindja e 105-të për gazetaren Claire Hollingworth, korrespondente edhe nga Shqipëria

Disa prej fotove në koleksionin fotografik të Robinsonit burojnë sigurisht nga kjo vizitë të përbashkët.

Lajmet e sotme rrëfejnë për gazetaren dhe korrespondenten e luftës, Claire Hollingworth (1911-2016), e cila mbushi 105 vjeç.

claire-1_1476214444-4522354

Nga 1936-1951 ajo ishte martuar me ushtarakun dhe shkrimtarin britanik Vandeleur Robindon (1902-1990). Hollingsworth dhe Robindon vizituan Shqipërinë para Luftës së Dytë Botërore, vizita që e frymëzoi librin e Robindonit – ‘Albania’s Road to Freedom’ (Rruga e Shqipërisë drejt Lirisë), Londër 1941.

Disa prej fotove në koleksionin fotografik të Robinsonit burojnë sigurisht nga kjo vizitë të përbashkët.

claire-2_1476214451-8982512

Në këtë shkrim të botuar në vitin 1969 në Tajvan, ajo është korrespondente në Shqipëri dhe tregon për instalimin e qendrave të Mao Ce Dunit në Shqipëri, ideologjisë së tij dhe doktrinës po ashtu.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....