Siria kritikon sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara

United Nations Secretary-General Ban Ki-moon (R) holds a joint news conference with UN-Arab League Envoy to Syria Lakhdar Brahimi (not pictured) in Montreux January 22, 2014. Syria's government and its enemies come face to face on Wednesday for the first time as world powers try to set aside their own differences and push for an end to three years of civil war that is unsettling the entire Middle East. REUTERS/Gary Cameron (SWITZERLAND - Tags: POLITICS)

Siria dërgoi sot kritikë të ashpër në adresë të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të bashkuara Ban Ki­-Moon, duke theksuar se ai e ka prishur parimin e paanshmërisë së Organizatës, me atë që ka përfshirë anë në konfliktet botërore.

“Ban Ki-Moon shumë herë i ka prishur kompetencat e Organizatës dhe objektivitetit të tij dhe ka marrë anë në problemet botërore”, deklaroi një përfaqësues i Ministrisë siriane të Punëve të Jashtme.

Koreanojugori 72 vjeçar Ban Ki-Moon do të tërhiqet nga funksioni deri në fund të vitit 2016 pas dy mandateve.

Temat
BotëLajme

Të afërta