ISIS konfirmon vdekjen e një prej themeluesve të saj

Grupi i Shtetit Islamik ka konfirmuar vdekjen e një prej udhëheqësve të saj më të lartë.

Sipas tyre, pjesëtari i ISIS, Abu Mohammed al-Furkan është vrarë muajin e kaluar pas sulmeve ajrore afër Raqqa në Siri, njofton Klan Kosova.

Abu Mohammed, ishte ministër i informacionit për grupin dhe mbikqyrës, i prodhimeve të videove propagandistike që tregonin ekzekutime.

BBC shkruan sipas raportimeve se ai ishte në mesin e disa anëtarëve të mbetur, themelues i Shtetit Islamik,

91764454-mediaitem91764452_1476209193-7756007

Temat
BotëLajme

Të afërta