Ish-ministri i Shqipërisë, Tritan Shehu flet për Demarkacionin e Kosovës – e mbron versionin aktual

Tritan Shehu, ish Ministër i Jashtëm në Republikën e Shqipërisë dhe ish deputet nga radhët e PD-së, ka folur për demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi.

Në një postim në faqen e tij në Facebook Shehu ka thënë se ditëve të fundit ka parë disa deklaratat kundërshtuese nga Shqipëria për marrëveshjen e Demarkacionit. Sipas tij, Kosova është një vend sovran dhe ka eksperiencë të mjaftueshme të vendos vet dhe të marrë përgjegjësit e saja.

“Unë nuk besoj që këta miq të mëdhenj, të cilët luftuan për të krijuar këtë shtet të lirë e sovran në territorin e tij, do të lejonin sot që t’i cenohej tërësia tokësore apo dhe sovraniteti”, ka shkruar Shehu.

maxresdefault-1459324170-682720_1472649623-6897183

Temat
LajmeRajon

Të afërta