Kështu dukeshin dikur 25 liderët dhe diktatorët më të mëdhenj (Foto)

Ndonjëherë është e vështirë të imagjinohet sesi ishin apo çfarë bënin politikanët dhe diktatorët para se të lënin shenjat e tyre në skenën globale.

Më poshtë do të keni mundësi t’i shikoni disa fotografi të vjetra të liderëve të mëdhenj, e nga kjo do të keni një pasqyrë për figurat e mëdha të shekujve XX dhe XXI, transmeton lajmi.net.

Shikoni fotografitë më poshtë.

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, në uniformë të shërbimit ushtarak, nuk dihet data.

1

Kim Il Sung, ish-lideri i Republikës Popullore Demokratike të Koresë, si një 16-vjeçar në vitin 1928. Ai iu bashkua një organizate rinore komuniste në atë kohë, u arrestua dhe u burgos për veprimtari me grupin.

an

Mbreti i Arabisë Saudite, King Salman. Ai qe i pari zëvendës guvernatori i Rijadit në vitin 1954, rreth moshës 19.

kkkkkkkk

Kancelarja gjermane, Angela Merkel me shokun e saj demoktra Lothar de Maiziere gjatë vitit 1990

german-chancellor-angela-merkel-with-fellow-christian-democrat-lothar-de-maiziere-in-1990-768x576

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, si fëmijë i vogël në Rusi në vitin 1950.

russian-president-vladimir-putin-as-a-young-child-in-russia-in-the-1950s-768x530

Tetë vjeçar, Justin Trudeau, kryeministër i Kanadasë, shihet në një fotografi më 1980 në Venedikt tek sa ushqente pëllumba me babain e tij.

eight-year-old-justin-trudeau-future-prime-minister-of-canada-feeds-pigeons-with-his-father-then-prime-minister-pierre-trudeau-in-venice-in-1980-1024x768

Joseph Stalin, i cili më vonë u bë udhëheqës i Bashkimit Sovjetik, në vitin 1902, disa vjet pasi ai e la shkollën.

joseph-stalin-who-later-became-the-leader-of-the-ussr-in-1902-a-few-years-after-he-dropped-out-from-seminary-school-768x576

Kryeministri italian, Matteo Renzi u shfaq në Itali Ruota della Fortuna në fillim të viteve 1990 në moshën 19- vjeçare.

future-italian-prime-minister-matteo-renzi-appeared-on-italys-ruota-della-fortuna-wheel-of-fortune-in-the-early-1990s-at-age-19-he-won-the-equivalent-of-tens-of-thousands-of-euros-1024x768

Youtube / italfilmsubs

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, si fëmijë, u largua me familjen e tij në 1956. Babai i tij, Shintaro Abe, ka qenë ministër i jashtëm me mes viteve 1982 dhe 1986.

vf

Wikimedia, via Arkivit Shtetëror të Kantonit të Bernës

Aung San Suu Kyi, këshilltari i Myanmar, si 6-vjeçare në vitin 1951. Ajo u shpërblye me Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1991, por ka qenë i kritikuar nga grupet e të drejtave të njeriut lidhur me dështimin e saj për të folur për grupet e pakicave.

mk-mk

Wikimedia

Diktatori Adolf Hitler, si një fëmijë.

dictator-adolf-hitler-as-a-baby-768x576

Mbretëresha Elizabeth II, me motrën e saj, Margaret.

5b454180994284daa9babf00049da6d1

Associated Press

Ish presidenti amerikan Bill Clinton në një kalë të vogël pranë shtëpisë së tij të fëmijërisë në Arkansas.

former-us-president-bill-clinton-on-a-pony-near-his-childhood-home-in-arkansas-1024x768

Jeff Mitchell / Reuters

Ministri i Jashtëm britanik, Boris Johnson, atëherë president i Unionit të Oksfordit, flet me Melina Mërkuri, ministren greke për kulturë, në vitin 1986.

british-foreign-minister-boris-johnson-then-president-of-the-oxford-union-speaks-with-melina-mercouri-greek-minister-for-culture-in-1986-1024x768

Brian Smith PN / Reuters

Presidentja e Brazilit, Dilma Rousseff, në qendër, nuk dihet kur është bërë kjo fotografi me familjen e saj. Senati i Brazilit pezulloi kompetencat dhe detyrat e saj që nga muaj maj 2016.

brazils-dilma-rousseff-center-in-an-undated-photo-with-her-family-the-senate-of-brazil-suspended-her-powers-and-duties-for-up-to-six-months-in-may-2016

Wikimedia via Biografia

Nënkolonel, Hugo Chavez, në qendër, duke ecur me oficerët e inteligjencës ushtarake pasi u arrestua gjatë përpjekjes për të përmbysur qeverinë e Venezuelës në një grusht shtet të dështuar në vitin 1992. Ai u zgjodh president disa vite më vonë.

mkmk

Andres Leighton / AP

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, në vitin 1986, kur ai ishte ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara.

israeli-prime-minister-benjamin-netanyahu-in-1986-when-he-was-the-israeli-ambassador-to-the-united-nations-1024x768

Ed Bailey / AP

Presidenti amerikan, Barak Obama, me gjyshërit e tij, Armour Stanley Dunham dhe Madelyn Dunham, në Neë York në vitin 1980.

us-president-barack-obama-with-his-grandparents-stanley-armour-dunham-and-madelyn-dunham-in-new-york-in-the-1980s

Obama për Amerikën

Ish-presidenti amerikan, Franklin D. Roosevelt me ​​një hark dhe shigjetë, rreth 1890.

former-us-president-franklin-d-roosevelt-with-a-bow-and-arrow-circa-1890-1024x768

AP

Ish-presidenti, amerikan George W. Bush ka shërbyer në Gardën Kombëtare të Teksasit nga 1968 në 1973.

former-us-president-george-w-bush-served-in-the-texas-air-national-guard-from-1968-to-1973-1024x768

Wikimedia

Nicolae Ceausescu, ish-kreu i Partisë Komuniste të Rumanisë, si një 16-vjeçar, në vitin 1934.

nicolae-ceausescu-the-former-head-of-romanias-communist-party-as-a-16-year-old-in-1934

Wikimedia

Mahatma Gandhi, me vëllain e tij Laxmidas në 1886. /Lajmi.net/

mahatma-gandhi-right-with-his-brother-laxmidas-in-1886-1024x768

Temat
Fun

Të afërta