Ky është formacioni më i mirë i kombinuar i Superligës Kineze (Foto)

Superliga Kineze është rritur në shtat dhe në fuqinë financiare gjatë viteve të fundit me gjithnjë e më shumë lojtarë të profilit të lartë po vijnë nga jashtë në lindje për të luajtur futboll.

Ndërsa Kina përdoret për lojtarët që janë pranë përfundimit të karrierës së tyre, tani ka filluar të joshë edhe lojtarë të mirë dhe me cilësi.

Me qeverinë kineze që ka pompuar para në zhvillimin e lojës dhe me shpresën për t’u bërë një superfuqi e futbollit deri në vitin 2050, standardi gjithashtu është në rritje.

Edhe pse blerja e lojtarëve më të mirë nuk është mënyra më e mirë për të përmirësuar lojtarët vendas – Kina aktualisht renditet e 81-ta në botë nga FIFA dhe tani është e detyruar të ketë një ndikim në fund.

Pesë ligat më të forta të Evropës si dhe MLS-ja amerikane tani kanë një tjetër konkurrent të vërtetë, dhe për të provuar këtë, këtu ju sjellim një anë të tërë e përbërë nga lojtarët më të mirë në Super Ligën kineze.

Formacioni i Superligës Kineze:

formacioni-4-e1469483978247

Temat
BotëSport

Të afërta