Asad fton kryengritësit të dorëzohen, u premton amnisti

Presidenti i Sirisë Bashar al Asad ka ofruar amnisti për kryengritësit të cilët në tre muajt e ardhshëm do të dorëzohen tek autoritetet.

Asad ka nënshkruar dekretin dhe ka bërë thirrje që të gjithë të paraburgosurit të lirohen, transmeton Sana.

Kjo ofertë erdhi pasi ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoihu njoftoi se qeveria e vendit të tij së bashku me Sirinë sot do të fillojnë një operacion humanitar në Aleppo për të ndihmuar qytetarët që kanë mbetur pengje të terroristëve .

Shoigu tha se ushtria ruse dhe siriane do të krijojnë tre korridore për civilët që të largohen nga qyteti, transmeton Reuters.

Korridori i katërt do të jetë i hapur për ekstremistët, të cilët dëshirojnë të dorëzojnë armët e tyre, tha Shoigu.

Temat
BotëLajme

Të afërta