Cavusoglu: SHBA-të kanë propozuar komision për Gulenin

Gulen, 75 vjeçar, e ka dënuar puçin dhe i ka hedhur poshtë akuzat për çfarëdo përfshirjeje të tij në këtë komplot.

Ministri i jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, thotë se Uashingtoni ka propozuar krijimin e një komisioni për tu marrë me çështjen e esktradimit eventual të klerikut mysliman turk, me vendbanim në Shtetet e Bashkuara, të cilin Ankaraja e fajëson për përpjekjen e puçit të dështuar javën e kaluar.

Zoti Cavusoglu sot tha se Turqia është e gatshme për të marrë pjesë në një komision të tillë.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, e ka akuzuar klerikun, Fethullah Gulen, se është ideolog i grushtshtetit më 15 korrik.

Zoti Gulen, 75 vjeçar, e ka dënuar puçin dhe i ka hedhur poshtë akuzat për çfarëdo përfshirjeje të tij në këtë komplot.

Ankaraja ka thënë se do ta paraqes kërkesë formale për ekstradimin e Gulenit nga Shtetet e Bashkuara, por këtë nuk e ka bërë ende.

Temat
BotëLajme

Të afërta