Serbia i pamundëson Kosovës futjen në punë të “autostradës energjetike”

Mos respektimi i marrëveshjes së energjisë nga pala serbe, i ka pamundësuar Kosovës të fusë në punë linjën 400 kilovoltëshe me Shqipërinë.

Serbia nuk po e formon kompaninë në veri dhe kjo po mban peng anëtarësimin e KOSTT-it në organizatën ENTSOE, raporton KTV.

Kryeministri Mustafa po pret nga Brukseli që të ndërhyjë për zgjidhjen e kësaj çështje pasi që Kosova, siç ka thënë ai nuk e ka ndërmend të pres gjatë për zbatimin e marrëveshjeve.

Temat
LajmeVend

Të afërta