Katër serbë, OSBE e MAPL e hartojnë statutin e Asociacionit

Dy serbë nga komunat e veriut, dy të tjerë nga komunat e tjera me shumicë serbe, përfaqësues të OSBE-së dhe zyrtarë të Ministrisë së Pushtetit Lokal përbëjnë grupin menaxhues për hartimin e draftit të statutit të AKS-së.

Qeveria e Kosovës ka formuar grupin menaxhues për hartimin e draftit të statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe (AKS).

Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj.

“Me Marrëveshjen e vitit 2013 është përcaktuar që 4 serbë, 2 nga komunat veriore dhe 2 të tjerë nga komunat e tjera serbe, në bashkëpunim me OSBE-në dhe Ministrinë Administrimit të Pushtetit Lokal do ta hartojnë draftin e parë të statutit të Asociacionit. Ne i kemi emrat e grupit menaxhues”, tha Gecaj për KALLXO.com.

Sipas Gecajt, ky grup herë pas here do të udhëtojë edhe në Bruksel.

Ndërsa, këshilltari i kryeministrit Mustafa, Faton Abdullahu, tha për KALLXO.com se s’ka kurrfarë presioni nga pala serbe apo dikush tjetër që të procedohet më shpejtë çështja e hartimit të statutit të Asociacionit.

“Nuk ka asnjë lloj trysnie nga askush, aq më pak presion të çfarëdo natyre qoftë në këtë drejtim. Është duke u punuar me atë tempo me të cilën ne si Qeveri, duke pasur parasysh të gjithë faktorët relevantë, konsiderojmë se është optimale dhe me interes nacional për vendin tonë”, tha Abdullahu.

Mirëpo, ditë më parë, deputeti serb në Kuvendin e Kosovës, Nenad Rashiq kishte thënë për KALLXO.com, se ndërmjet partnerëve të koalicionit nuk po diskutohet për AKS-në.

Ndërsa partitë opozitare patën siguruar se nuk e kanë harruar Marrëveshjen, ani pse kohëve të fundit i gjithë kundërshtimi i tyre po shkon për Demarkacionin.

Ato kanë paralajmëruar se do të reagojnë kurdo që Qeveria ndërmerr hapa për të vazhduar me Asociacionin.

Temat
LajmePërgjithshmeVend

Të afërta