Turqia vazhdon “pastrimin” e institucioneve, pezullon mbi 15 mijë të punësuar në arsim

Ministria e Arsimit e Turqisë ka pezulluar 15,200 të punësuar në arsim për shkak të lidhjes me grushtin e dështuar ushtarak, njoftoi sot televizioni privat turk NTV, transmeton lajmi.net.

Agjencia tha se vendimi për spastrimin të mijëra njerëzve të punësuar në forcat e armatosura turke, policia, gjyqësori, agjencitë e intelegjencës, Ministrinë e Financave, Kabinetin e Kryeministrit, Binali Jildirim dhe Drejtorisë së Çështjeve Fetare, erdhi pas tentimin për puç më 15 korrik, në të cilën më shumë 200 njerëz u vranë.

258833-1-640x358

Temat
BotëLajme

Të afërta