Gjysma e viktimave në Nicë ishin shtetas të huaj

Nga 84 viktimat e sulmit të fundit terrorist në Nicë, 38 prej tyre ishin shtetas të huaj, njoftoi sot Ministria franceze e Punëve të Jashtme.

Të vdekurit ishin nga 19 vende të ndryshme, tha ministria, duke përcaktua se këta ishin qytetarë të Algjerisë, Gjermanisë, Armenisë, Belgjikës, Brazilit, Estonisë, SHBA-së, Gjeorgjisë, Italisë, Kazakistanit, Madagaskarit, Marokut, Polonisë, Rumanisë, Rusisë, Zvicrës, Tunizisë, Turqisë dhe Ukrainës.

13770244_167719520314485_2852479672364946282_n-650x358

Deklarata shtoi se lista nuk është përfundimtare, raporton AFP, transmeton lajmi.net.

Javën e kaluar, 31-vjeçari tunizian Mohamed Lahuaiej Bulel, më një kamion në shëtitoren e Nisës la të vdekur 84 persona, ndërsa qindra të tjerë u plagosën.

Sulmi është kryer më 14 korrik, në festës kombëtare, ‘Bastila’.

Temat
BotëLajme

Të afërta