Shtyhet vendimi final për Calciopolin

Një vendim mbi ankesën e Juventusit për dëmet e Calciopolit nuk do të arrijë për të paktën edhe 45 ditë.

Skandali në 2006, ku bardhezinjtë u zhveshën nga dy ‘Scudetti’ dhe u dëbuan në Serie B, me titullin fundit që iu dhë Interin.

Megjithatë, një gjyqtar më pas vendosi se drejtori i Nerazzurrëve, Giacinto Facchetti, ka qenë në kontakt të rregullt me treguesit e arbitrave.

Si rezultat, klubi nga Torino po ndjekin një gjyq civil për 443 milionë euro për dëmet nga FIGC, i cili do të shqyrtohet nga Tribunali Administrativ Regjional [TAR] në rajonin e Lazio.

ANSA raporton se kërkesa u diskutua sot, dhe vendimi pritet të publikohet për një periudhë prej të paktën 45 ditë.

Presidenti i FIGC, Carlo Tavecchio ka paralajmëruar se një vendim në favor të Juves do të shihte Federatën Italiane tek falimenton, por la të kuptohet se nëse padia bie poshtë atëherë nuk mund të ketë një kompromis mbi titujt e humbur.

calciopoli-780x439

Temat
BotëSport

Të afërta