Befason Gulen: Do të ekstradohem në Turqi, por Erdogani e organizoi puçin

Gulen, të cilin Erdogan e ndërlidh me organizatën FETO, ka thënë se do ta respektonte vendimin e mundshëm të autoriteteve amerikane për ekstradim në Turqi.

Imami turk, Fethullah Gulen, të cilin autoritetet turke dhe presidenti Erdogan e akuzojnë për grusht shtet të dështuar dhe puç ushtarak, ka bërë një deklaratë të papritur.

Gulen, të cilin Erdogan e ndërlidh me organizatën FETO, ka thënë se do ta respektonte vendimin e mundshëm të autoriteteve amerikane për ekstradim në Turqi, transmeton lajmi.net.

Mirëpo, ai sërish ka thënë se puçin e ka organizuar vet presidentin Rexhep Tayyip Erdogan.

“Nuk jam fort i brengosur për kërkesën që unë të ekstradohem”, ka thënë Gulen, i cili jeton si emigrant në shtetin amerikan të Pensilvanisë.

Temat
BotëLajme

Të afërta