SHBA paralajmëron Turqinë për shpifjet e përfshirjes në puç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë paralajmëruar Turqinë kundër shpifjeve publike që u bënë në lidhje me përfshirjen amerikane për tentim të grusht-shtetit të dështuar ushtarak.

Amerika zyrtare ka thënë se pretendimet e tilla janë krejtësisht të rreme dhe të dëmshme njëkohësisht për marrëdhëniet në mes tyre, njofton Klan Kosova.

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, këto deklarime i dha pasi Ministri i punëve të Turqisë tha se SHBA qëndron prapa tentimit të gusht-shtetit.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka bërë thirrje SHBA për të ekstraduar me bazë në SHBA klerikun turk Fethullah Gylenit.

Erdogan e ka akuzuar atë për të qenë prapa komplotit, derisa vet Gulen mohon të ketë gisht në këtë kaos të shkaktuar.

Përpjekje-për-puç-në-Turqi-650x358

Temat
BotëLajme

Të afërta