Fejzi Hajdari – Blendi Fevziut: Pirdhu!

Fejzi Hajdari nervozohet, i thotë “fuck of” Blendi Fevziut, mos na shit mend për Maqedoni

Kur të shesin moral e demokraci gazetarët e super-pasur nga Tirana e Prishtina, ky është kulmi i hipokrizisë!
Të shikosh, ndaj cdo eventi në Maqedoni (rasti i Almirit, rasti i familjes shqiptare në Radishan, rrahjes së nxënësve shqiptarë por edhe sot), ka ca sharllatanë gazetarë (a moderatorë, e cfarë janë), na shfaqen disa gazetarë ose opinionbërës nga Tirana dhe Prishtina, në sitilin (cilësinë) e mendje-dhënies!!! O Zot, sikur ne kemi ngelë për “këshillat” dhe mendët e tyre!!! Shqiptarët e Maqedonisë nuk janë më ata të para 30 viteve, o zotrinj.
Po të kishin qenë këta aq mëndje ndritur, vizionarë dhe këshillues të mirë, do të kishin bërë pak tek qeveritë e tyre në Prishtinë e Tiranë, nga të cilat me ‘reketin” që bëjnë në gazetari, vetëm zhvatin nën tavoli me qindra mijëra euro… Ne në Maqedoni, vërtetë kemi nevoj për “mendë” e këshilla, por jo të tipit të Blendi Fevziut, e kësaj, si e kishte emrin Xharra nga Prishtina (dhe fatkeqësisht shumë të tjerë). Duke i lexuar reagimet e tyre, pardje, dje dhe sot (flas figurativisht për aspektin kohor), ti se merr vesh kush, cfarë është nga këta. SOt kane nje qendrim, neser shpalosin tjeterin, konform atyre qe ju japin leke…I përmenda vetëm këta dy, sepse të tillët, na janë shtuar goxha. I shikoni si shtiren me arrgoance, medemek e njohin politikën botërore, rajonale e vendore. Gjithollogë! Por, nuk mund t’i thonë STOP, as me gjysmë gojë, sëmundes së tyre permanente, për zhvatur naj lekë nga qeveritë e tyre. Të duken tamam ‘lesh arapi!”.
Njërën e thonë, ndryshe shkruajnë dhe ndryshe mendojnë. Kujt t’i besosh në këtë rast: revoles së komshisë, apo këtij….!!! Po ku ke parë të shetë mendë, një moderator Tirane (por edhe Prishtine), i cili piublikisht lëshon info ne shtypin e verdhë, se rrogën mujore e ka 24 mijë euro, ndërkohë që bundeskancelarja gjermane Angela Merkel, pagën mujore e ka 17 mijë euro. A ndodh diku në botë, kështu? Edhe gazetar, edhe rrogën mujore 24 mijë euro, kurse kollaren e sakon me mijëra eruo?! Po nga i marrin keto leke? A pyet dikush? Me cfarë të drejte këta lloj gazetarësh, opinionbërësish, apo cfarë janë, i drejtohen shqiptarëve të Maqedonisë, duke ju shitur gogla për dushk! Le te na shpjegojne dhe shuajne kuriozitetin se si nje moderator mund ta kete rrogen mujore 24 mije euro?
Tek pastaj ne do tju besojme keshillave te tyre. Po pse të tillëve të mos ju thuhet fuck off! Shikoni punët tuaja. Boll budallenjë të tillë kemi në politikën e këtushme: Super të pasur brenda natës, e pastaj medemek në stilin e “intelektualëve”, të shesin mend. Na kurseni ju lutem, nëse vërtetë doni të na ndihmoni. Me orë dore 50 mije euro, dhe me kollare 500 euro, nuk mund të na paraqiteni si engjuj. Lereni këto pordha dhe mos u shtirni sikur ju djegë për shqiptarët këndej kufirit. Ju dimë, ju njohim mirë… Leshëra dhe bythëlëpirës qeverie jeni ju, asgjë më shumë e më pak!!! Ju gazetarinë e keni shndërruar në profesion “reketi”, me anë të gazetarisë ju kërcënoni funksionarët dhe institucionet, për tu pasuruar. Ju keni pergjegjesi qe ne gazetarine shqiptare e keni promovuar reketin… E dini pse? Aman ju lutem vetëm neve shqiptarëve të Maqedonisë mos na shisni leksione morali e parime demokracie. Nuk i njohim shumë, por aq sa ju, gjithsesi po! Sa herë që vini në Maqedoni – Shkup, njeherë putheni (përshëndeteni) dhe përqafoheni me miqët tuaj maqedonas, që, fatkeqësisht, gjithnjë ju bëjnë përshtypje (jo me arsye), më shumë se shqiptarët! Pra, na lini të qetë, ju lutemi Edhe ju, ashtu sic nuk po merret me ne, as qeveria e Tiranës dhe e Prishtinës. Jo që nuk kemi nevojë për ndihmë!
Kemi, madje shumë… Por, na kurseni nha hipokrizitë tuaja. Nuk jemi të prirur t’i besojmë “lotëve të krokodilit”. E di që keni shumë mundësi për të na ndihmuar, por atë s’e bëni kurrë. Vini në Shkup dhe asnjëherë nuk ndaloni në lagjet e getoizuara shquptare nga politika diskriminuese e qeverisë, por ndaloni tek miqët tuaj maqedonas, në lagjet maqedonase. Kështu medemek do dukeni më ‘europianë”. Këtë s’e them vetëm unë, ky është opinion gati i përgjithshëm i shqiptarëve të Maqedonisë. Po nuk e besuat, ejani binduni…!

Temat
Opinione

Të afërta