Erdogan kërkon nga Obama ta ekstradojë klerikun Gulen

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Ergodan në një adresim në Stamboll i ka kërkuar presidentit amerikan Barack Obama që t’ia dorëzojë Turqisë Fethullah Gulenit.

Siç raporton CNN Turk, Ergodan thotën se SHBA’të dhe Turqia janë partner të vërtetë strategjik dhe se presidenti amerikan do ta ndihmonte atë nëse do ta ekstradonte imamin Gulen, që jeton në Pennsylvania.

Erdogan edhe njëherë ka thënë se tentimi për grusht shtet është organizuar nga një pjesë e vogël e ushtrisë dhe jo nga komplet ushtria./GazetaExpress/

erdogan-istambul_1468691295-7800960

Temat
BotëLajme

Të afërta