Pensionohet Tim Duncan

Pesë herë kampioni i NBA, Tim Duncan, është pensionuar nga basketbolli të hënën, duke i dhënë fund karrierës 19-vjeçare me San Antonio Spurs.

40-vjeçari kishte arritur fazën e “play-offit” në secilin sezon të karrierës dhe u bë basketbollisti i parë që fitoi në një mijë ndeshje me të njëjtin ekip.

Duncan, dy herë MVP, është vetëm një nga tre lojtarët e NBA që kanë kaluar 19 sezone me një ekip. Në këtë listë janë John Stocton dhe Kobe Bryant.

Ai pensionohet nga Spurs si koshashënuesi më i mirë, kërcyesi më i mirë dhe basketbollisti me më së shumti bllokada.

hi-res-2096029549d2ab35ff2c0d2eba4897c6_crop_north

San Antonio Spurs' Tim Duncan (21) drives to the basket over Utah Jazz defenders during the first half of Game 1 of a first-round NBA basketball playoff series on Sunday, April 29, 2012, in San Antonio.  San Antonio won 106-91.(AP Photo/Eric Gay)

td4_bpplz

Temat
Sport

Të afërta