Turqia dhe Ukraina duan ta krijojnë një grup xhihadist për ta marrë Krimenë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan dhe Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko deri në fund të qershorit të vitit 2016 kishte hyrë në një përshkallëzim të mëtejshëm të konfrontimit të tyre me Rusinë përmes sponsorizimit të xhihadit në gadishullin e Krimesë.

Kjo fushatë është po fillon të bëhet e pakthyeshme për shkak të aktivizimit të Batalionit të Krimesë dhe një programit turko-ukrainas që ka gjithëpërfshirës zonën kufitare të Krimesë, shkruan WorldTribune, transmeton Gazeta Express.

Kieva është një pjesëmarrëse e etur për shkak se ky është program është i vetëm me potencial të shkallëzuar dukshëm me konfrontimin e Rusisë dhe parandalimin e një zgjidhje politike, edhe në qoftë se Perëndimi është i udhëhequr nga SHBA’ja.

Temat
BotëLajme

Të afërta