Berlini kundër heqjes së vizave për Kosovën

Në Berlin po rritet kundërshtimi ndaj planeve të Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Kosovën, nga frika se do të rriten problemet me krimin dhe fluksin e azilkërkuesve të rinj, shkruan sot “Welt am Sonntag”, duke iu referuar qarqeve të afërta me qeverinë gjermane.

Gjeorgjia ka një problem të madh me krimin e organizuar, në përputhje me qarqet drejtuese të Berlinit, dhe liberalizimin e vizave për Ballkanin Perëndimor të vitit të kaluar kur në mënyrë të konsiderueshme u rrit numri i aplikimeve të pabaza për azil në Gjermani.

Sipas “Die Welt”, frika e abuzimeve të reja masive të kërkesave për azil në kuadër të liberalizimit të vizave është e madhe.
Shqetësimi, me këtë rast, është shprehur edhe nga Ministri i Brendshëm Thomas de Maiziere, ka shkruar gazeta, transmeton Indeksonline.

Kjo është arsyeja pse Gjermania dhe Franca kanë shtyre futjen e një klauzole të veçantë e cila parashikon se shtetet anëtare të BE-së mund të ngadalësojnë liberalizimin e vizave.

Ministrat e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme të BE-së do të japin dritën e gjelbër për liberalizimin e vizave këtë të enjte siç është planifikuar, shkruan gazeta gjermane.

Ndërkohë që Komisioni Evropian do të ul receptorin e telefonit në të njëjtën kohë të shpejtë dhe do të japë dritën e gjelbër për heqjen e vizave për Gjeorgjinë, Ukrainën, Kosovën dhe Turqinë, qeveria gjermane është e angazhuar për një procedurë graduale.

Liberalizimi i vizave, thuhet se nuk duhet të miratohet në të njëjtën kohë, por duhet t’iu jepen vendeve një nga një

Temat
LajmeVend

Të afërta