Berisha: Koalicioni qeverisës s’e ka jetën e gjatë

Kam qenë i interesuar dhe jam i interesuar që opozita të jetë e bashkuar, jo vetëm në këto dy kauza, por edhe në agjenda tjera. Bashkëpunimi tepër i ngushtë për muaj të tërë ngriti atë vetëdijen qytetare në Kosovë dhe u shemben ato dallimet në mes subjekteve politike dhe opozita u bë si një subjekt i përbërë nga partitë politike për të bërë diçka të mirë për vendin, tha Zafir Berisha deputet i NISMA-s për Kosovën për Ora e Fundit të Klan Kosovës.

Berisha shprehu keqardhje për një çarje të opozitës, që sipas tij i dha mundësi edhe presidentit Thaçi ta kapitalizojë këtë.

“Ajo që ndodhi nuk ishte diçka e mirë. Ishte një kundërgoditje e asaj pune dhe shprese. Ajo përçarja e vogël e opozitës ngriti edhe ambiciet e Hashim Thaçit që të del dhe të thotë se nuk ka krizë politike në vend. Duhet të tejkalohen edhe mospajtimet dhe të japin diçka nga vetvetja. Unë po shpresoj shumë që ka vend për bashkim”, tha Berisha, njofton Klan Kosova.

Ai shtoi se Vetëvendosja është dashur ta ketë një qasje vetëmohuese, por ky subjekt humbi një mundësi të madhe, por nuk pranoi se do t’i bashkohet këtij subjekti opozitar.

“Vetëvendosja në rend të parë është dashur ta tejkalojë pak vetveten dhe e ka humbur atë mundësi që ta ketë kryeministrin e vendit. Unë do të jem ithtar që opozita të jetë bashkë. Ato që na bashkojnë janë më shumë se ato që na ndajnë”, tha Berisha.

Ai foli edhe lidhur me mundësinë e kalimit të tij në VV, duke thënë se “unë nuk kam dalë në shitje as në ankand. Unë bashkëpunimin nuk do ta ndali as me VV-në përderisa ka mundësi. Nuk jam për naj akrobacion tani në politikë. Jemi shumë të bindur se këto marrëveshje janë të dëmshme për sovranitetin e vendin dhe nuk ka rrugë tjetër përpos kundërshtimit”, tha Berisha.

Deputeti nga Prizreni deklaroi se koalicioni është duke shkuar drejt fundit

“Në momentin kur opozita po mungon po shihet fytyra e vërtetë e këtij koalicioni. Ky është koalicion i individëve dhe jo i natyrshëm. Ky koalicion, jam i bindur se nuk e ka jetën e gjatë. Dëmet e Hashim Thaçit do të jenë të pranishme me dekada”, ka thënë Berisha, njofton Klan Kosova.

Temat
LajmeVend

Të afërta