Punëtorët kundër reformës, protestojnë dhunshëm në Paris (Foto)

Të paktën 400 mijë protestues moren pjesë në një demonstratë të organizuar sot në Francë nga sindikatat e punëtorëve.

Protestuesit kundërshtojnë ashpër reformën e punëtorëve të propozuar për miratim në Parlament.

Punëtorët argumentojnë se reforma e propozuar në Parlament u kushtëzon atyre sigurinë në vendin e punës. Nga ana tjetër presidenti Fransua Holond ka garantuar se puna për miratimin e reformës nuk do të ndalet.

Gjatë protestës u shënuan përleshje të dhunshme mes efektivëve dhe protestuesve. Mësohet se dhjetëra protestues u shoqëruan në komisariat, ndërkohë që 300 policë kanë mbetur të lënduar.

auto_Parisi31463687622

auto_Parisi21463687619

auto_Parisi11463687616 (1)

Temat
BotëLajme

Të afërta