Tanja Fajon: Demarkacioni me Malin e Zi duhet të kryhet deri në liberalizimin e vizave

Europarlamentarja Tanja Fajon gjatë mbledhjes së parë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim, BE-Kosovë, ka thënë se këtë maj do të kremtojmë 12 vjetorin e anëtarësimin e Sllovenisë në BE dhe do të thotë që rruga jonë ka zgjat me shumë se tetë vite pra keni ende disa vite përpara për të arritur sepse ende i keni mbushur ende vetëm tetë vite që nga pavarësia.

“Duam që Kosovën ta sjellim sa më afër dhe sa më shpejt në BE”, ka thënë Fajon, raporton Indeksonline.
Poashtu ajo ka shtuar se shpresohet që të arrihet mbështetja maksimale qe kosovarët të lëvizin lirshëm pa viza.

Ndërsa sa i përket demarkacionit kufitar me Malin e Zi është diçka që do ta monitorojmë nga afër, sepse është e domosdoshme që kjo të kryhet deri në heqjen e regjimit të vizave./Indeksonline/

Temat
LajmeVend

Të afërta