Pakistanezët festuan fitoren e Khanit

Përzgjedhja e kryebashkiakut të Londrën, Sadiq Khan, i cili është i biri i një shofer autobusi, u prit me entuziazëm në Pakistan dhe nga prindërit e Khan që kanë emigruar në vitet gjashtëdhjetë në Britani.

Fitorja e tij pati një jehonë të madhe në kryeqyteti britanik dhe në gjithë botën lajmi u shfaq në faqet e para të gazetave, edhe në të gjitha gazetat e mëdha të Pakistanit ishte temë kryesore, poashtu edhe në mediat elektronike dhe sociale ishte lajmi për Khan, transmeton Indeksonline.

“Urime Sadiq Khanu për zgjedhje të Kryetarit të Bashkisë së Londrës”, kishte shkruar në llogarinë e tij në Twitter, Bilavral Bhutto, udhëheqës i Partisë Popullore në Pakistën. Ai shtoi se “britanikët kanë nevojë për një model siç është Khan.”
Në rrjetet sociale, pakistanezët ndan entuziazmin dhe dërguan mesazhe të krenarisë për fitoren e Khan.

Kan tha se ai ka të afërm në Karaçi ku atje janë edhe gjyshërit e tij, ndërsa ai emigroi në vitin 1947 në Britani.

Temat
BotëLajme

Të afërta