Ish ushtari i UÇK-së deportohet nga SHBA-të, tha se torturonte bashkëpunëtorët e Serbisë

Një ish pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është deportuar sot nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, “me dyshimin se ka persekutuar të dyshuar si bashkëpunëtorë të Serbisë”, njofton Zyra e Emigracionit dhe Doganave e SHBA-ve.

Në intervistat me zyrtarët e emigracionit në SHBA, Halil Dacaj ka thënë deklarata inkriminuese duke pohuar se “ka intervistuar, rrahur dhe bartur të burgosurit në një bazë të UÇK-së për ndëshkime tjera”.

Dacaj u arrestua më 11 gusht të vitit 2015. Më 21 nëntor të vitit 1999, ai kishte arritur në Amerikë si vizitor i përkohshëm. Ai hyri duke prezantuar një pasaportë dhe vizë false, përcjell Koha.net njoftimin e ICE-së.

Temat
LajmeVend

Të afërta