Egjipt: Tre gazetarë dënohen me vdekje

Gjykata egjiptiane sot njoftoj për dënimin me vdekje për gjashtë persona, duke përfshirë edhe tre gazetarë se gjoja ishin zbuluar dokumente shtetërore sekrete dhe të ndjeshme ndaj Katarit, sipas tyre publikimi i tyre kërcënojnë sigurinë kombëtare të Egjiptit.

Verdikti final pritet më 18 qershor, pasi ky ishte një vendim i miratuar nga myftiu i madh të Egjiptit, raporton AP, transmeton Indeksonline.

Tre gazetarë, dy prej të cilëve janë duke punuar për të rrjetin me bazë në Katar Al-Jazeera, janë gjykuar në mungesë të pranisë se tyre.

Temat
BotëLajme

Të afërta