“Shaqiri e Xhaka nuk largohen nga Zvicra”

Ish-trajneri i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld ka folur në lidhje me të ardhmen e Xherdan Shaqirit e Granit Xhakës te Zvicra pas pranimit të Kosovës në UEFA.

Sipas tij, dy-ish lojtarët e tij nuk do ta ndërrojnë Zvicrën për Kosovën.

“Së pari duhet të presim dhe të shohim se çfarë do të vendos Kongresi i FIFA-s dhe më pas do të vendosin nëse lojtarët që kanë luajtur për një vend tjetër, mund të luajnë tani për tani për Kosovën, apo pas dy ose pesë vitesh”, tha në fillim Hitzfeld për Blick, raporton GazetaOlle.com.

Sipas tij, Shaqiri e Xhaka kanë lidhje të ngushta me Kombëtaren zvicerane. “Kombëtarja është e paprekur, është krijuar atmosferë e mirë. Ata janë të lumtur kur e shohin veten e tyre aty. Janë rritur që nga fëmijëria së bashku, prandaj jam i bindur se Xherdani dhe Graniti do të vazhdojnë me Zvicrën”, shtoi trajneri gjerman.

“Unë mund ta imagjinoj se sa të vështirë e kanë ata. Kjo është si të jesh në familje dhe të diskutosh për fëmijën tuaj. Të luaj për rrënjët e tua, apo për vendin ku je rritur. Është çështje e ndërgjegjes tuaj. Nëse ata i kushtojnë vëmendje karrierës së tyre, me Kombëtaren zvicerane shanset i kanë për suksese më të mëdha. Nëse zgjedhin Kosovën, kjo është gjë emocionale”, u shpreh Hitzfeld.

Temat
SportVend

Të afërta