Presidenti i FIFA-s i ka dy fjalë për pranimin e Kosovës në UEFA

Kosova është pranuar me të drejta të plota në Federatën Evropiane të Futbollit.

Kjo ka bërë që të hapen dyert edhe për në pranimin në Federatën Botërore të Futbollit.

Këtë e ka konfirmuar presidenti i kësaj federate, Gianni Infantino, i cili me këtë rast ka uruar pranimin e Kosovës në UEFA, transmeton Telegrafi.

“E uroj Kosovën për anëtarësimin në UEFA. Tani ajo mund t’i bashkohet edhe FIFA-s dhe do të jetë pjesë e agjendës në Kongresin që do të mbahet në Mexico City”, deklaroi italiani.

Kongresi i FIFA-s do të mbahet më 12 dhe 13 maj, ku bashkë me Kosovën pritet edhe pranimi i Gjibraltarit.

Temat
SportVend

Të afërta