Festivali i Kanës shpalli filmat e metrazhit të gjatë në garën kryesore

Emir Kusturica nuk ka mundur të futet në këtë listë të ngushtë me filmin e tij “On the Milky Road”.

 

Në konferencën e sotme për media, organizatorët kanë prezantuar 20-të filmat që hyjnë në garë. Filmat e Sean Penn, Vëllezërve Dardenne, Almadovar, Nicola Garcia, Cristi Puiu dhe të tjerë përbëjnë listën në fjalë.

Vëllezërit Dardenne tanimë e kanë fituar çmimin kryesor në këtë festival, në vitin 1990 dhe 2005. Emir Kusturica nuk ka mundur të futet në këtë listë të ngushtë me filmin e tij “On the Milky Road”.

20160414140821742600

Toni Erdmann –Maren Ade
Julieta –Pedro Almodóvar
American Honey–Andrea Arnold
The Unknown Girl–Jean-Pierre and Luc Dardenne
Personal Shopper–Olivier Assayas
It’s Only The End Of The World –Xavier Dolan
Ma Loute –Bruno Dumont
Paterson –Jim Jarmusch
Rester Vertical–Alain Guiraudie
Aquarius–Kleber Mendonca Filho
Mal de Pierres – Nicole Garcia
I, Daniel Blake–Ken Loach
Ma’Rosa –Brilliante Mendoza
Loving–Jeff Nichols
Bacalaureat –Cristian Mungiu
Agassi–Park Chan-Wook
The Last Face –Sean Penn
Sieranevada –Cristi Puiu
Elle –Paul Verhoeven
The Neon Demon –Nicolas Winding Refn./kultplus/

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....