Dhëndri saudit braktis nusen në ditën e dasmës, arsyeja do ju lë pa fjalë

Një dhëndër në Arabinë Saudite u largua nga ceremonia e dasmës pasi babai i nuses ngulte këmbë që vajza e tij të shkonte në ceremoni me makinë, përcjell albeu.com....

Një dhëndër në Arabinë Saudite u largua nga ceremonia e dasmës pasi babai i nuses ngulte këmbë që vajza e tij të shkonte në ceremoni me makinë, përcjell albeu.com.

Babai i nuses kishte kërkuar që vajza e tij të marrë një patentë shoferi dhe një makinë.

Kërkesa e babait u bë vetëm pak minuta para se të fillonte ceremonia e dasmës.

Dhëndri shpejt e hodhi poshtë kërkesën dhe u largua nga ndërtesa, duke lënë prapa familjen e tij.

Dekreti i King Salman për gratë që i japin makinës, hyn në fuqi në qershorin e ardhshëm, shkruan albeu.com.

Arabia Saudite ishte vendi i vetëm në botë që i ndalonte gratë të drejtonin makinat.

Presidenti i SHBA Donald Trump e përshëndeti vendimin si “një hap pozitiv drejt promovimit të të drejtave dhe mundësive të grave në Arabinë Saudite”

Temat
Fun

Të afërta