Qendra Kinematografike në pritje të 300 mijë eurove nga producentët e dënuar

Qendra Kinematografike e Kosovës pret që ta rrisë buxhetin e vet për rreth 300 mijë euro që obligohen t’i kthejnë dy producentë, të cilët i morën këto para nga...

Qendra Kinematografike e Kosovës pret që ta rrisë buxhetin e vet për rreth 300 mijë euro që obligohen t’i kthejnë dy producentë, të cilët i morën këto para nga buxheti i shtetit në emër të dy projekteve filmike.

QKK-ja e ka në plan t’i bëjë kërkesë Ministrisë së Kulturës, Rinisë e Sportit që në llogarinë e saj të derdhen mjetet që ishin ndarë për projektet filmike “Mysafir në sofër” e “Ndjekja e Larës” (paraprakisht ‘Power Cuts’) e që përfunduan në gjykatë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Prokuroria pretendonte se ish-ministrat e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Astrit Haraqija dhe Valton Beqiri, kanë shpërdorur pozitën zyrtare duke i dhënë para në mënyrë të paligjshme producentit të kompanisë “Morina films”, Armond Morina, për realizimin e filmit “Mysafir në sofër”.

Haraqija ngarkohej edhe për një vepër tjetër penale, atë për lidhje të kundërligjshme të kontratës me kompaninë “Concordia Pictures”, që përfaqësohet nga producenti Nehat Fejza. Sipas Prokurorisë, Haraqija në lidhje me projektin për filmin “Power Cuts” e ka dëmtuar buxhetin e shtetit në vlerë prej 188 mijë eurosh. Edhe akuza për veprën e dytë penale kishte të bënte me lidhje të kundërligjshme të kontratës me kompaninë “Morina films”.

Aktorin e producentin Armond Morina dhe producentin Nehat Fejza, të akuzuar për mashtrim në detyrë, janë dënuar me nga një vit burgim me kusht. Mirëpo, këta të dy janë obliguar që t’ia kthejnë Ministrisë së Kulturës shumën prej 288 mijë eurosh në afat prej tre muajsh. Këto mjete, pasi t’i kthehen buxhetit të shtetit, e ka ndërmend t’i kërkojë institucioni që merret me financimin e filmave…

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....