Si bëri “xhiro” nëpër Europë shqiptari me 2.4 mln euro heroine brenda makinës luksoze

Një nga sasitë më të mëdha të heroinës te sekuestruara ndonjëherë në rajonin Galicia të Spanjës u shënua vitin e shkuar në qytezën Tui, jo larg kufirit me Portugalinë.

Rreth 54 kg heroinë, vlera e së cilës llogaritet 2.4 milion euro, u gjetën të fshehura në një “Porsche Cayenne”. Pas hetimeve, rasti tani është në gjykatë. Prokurori i provincës Pontevedra, Pablo Varela ka tashmë gati pretencën, në të cilën kërkon për 6 të akuzuarit një dënim me 78 vite e 9 muaj burg, përveç gjobave miliona euro.

Është edhe një i akuzuar i shtatë, Nikolin Ja., i cilësuar kreu i degës shqiptare i kësaj organizate të dyshuar kriminale, për të cilin nuk është dhënë ende pretenca.

Gjashtë të akuzuarit janë: dy shqiptarë, Rinush G. dhe Sokol R. dhe katër anëtarë të dyshuar të degës së Galicisë. Castor Manuel GG., i cilësuar nga hetuesit si kapo i degës spanjolle, i dënuar më parë për trafik droge. Bashkëshortja e tij María del Carmen CD., e cila ishte dhe krahu i djathtë i Castor Manuel GG., si dhe dy burra të tjerë të akuzuar si ‘hallkat e fundit’ të grupit: José RR, i dënuar më herët për trafik droge dhe Marcos Antonio GB..

Shqiptari Rinush G., sipas prokurorisë, ishte ai që bëri transportin me makinë të drogës nga qendra e Evropës në Galicia, raportojnë mediat spanjolle.

Operacioni policor që do ti çonte në pranga anëtarët e grupit nisi në vitin 2016.

Më 24 shkurt, Rinushi u nis me një “Porsche Cayenne” nga Barcelona në Gjermani dhe në 18 Mars, nga ky shtet për në Holandë për të siguruar heroinën.

Sasinë e drogës, sipas hetimeve të prokurorisë, shqiptari do t’ia dorëzonte spanjollit Castor Manuel GG. dhe bashkëshortes së këtij të fundit. Vendi i dorëzimit ishte pranë një hoteli në Tui (Spanjë) ku shqiptari arriti më 19 Mars.

Por, Policia spanjolle arriti të sekuestronte drogën e fshehur në automjet: 54 paketime me 53 kg e 771 gr heroinë në total.

Agjentët sekuestruan gjithashtu 43 celularë dhe 350.000 euro.

Temat
Përgjithshme

Të afërta