Meta: Nuk jam dorëzuar kurrë nga presionet e Berishës e Ramës

Ilir Meta ka pranuar tu përgjigjet sot gazetarëve pas tensioneve në koalicion që çuan në shkarkimin e ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani. Ai la të kuptuar se ka patur...

Ilir Meta ka pranuar tu përgjigjet sot gazetarëve pas tensioneve në koalicion që çuan në shkarkimin e ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani. Ai la të kuptuar se ka patur presione këto ditë, kur u pyet nga gazetarët për shkarkimin e Manjanit.

A ishit në dijeni të akuzave që bëri Manjani? Vendim për shkarkimin e tij ishte i Ilir Metës?

Ilir Meta: “Në 2008 -2009, kur dy kolegët e mi Rama dhe Berisha u bashkuan si asnjëherë tjetër për të bërë ndryshimet kushtetuese që në thelb kishin eleminin e LSI (aty duhet ta shohim të keqen edhe për mungesën e një reforme sot), Ilir Meta nuk u dorëzua para PS dhe PD së asokohe.

Ilir Meta për Manjanin: Lidhur me pyetjen tuaj, shkarkimin e ministrit, ka folur dy herë dje LSI-ja përmes Luan Ramës dhe Erisa Xhixhos. Them se duhet të hedhim sa më pak shashka sepse njerëzit janë të lodhur nga shashkat tona.

Çdo ministër apo ish-ministër që kanë fakte për implikimin e cilitdo pushtetari duhet të zgjedhë rrugën e drejtësisë. Nëse nuk ndjekim rrugën institucionale vendi do të shkojë edhe për 126 vite të tjera me fajësime e shfajësime pa përgjegjësi dhe llogaridhënie duke moskonsoliduar shtetin ligjor. Pra tymnaja nuk i bën mirë shteformimit.

Temat
LajmeRajon

Të afërta