Kroatët provojnë “bishën” e tyre përballë Porsche 918 Spyder [video]

Koncepti kroat Rimac Concept_One po dëshmon edhe një herë se është ndër modelet më të shpejta në botë.

Video të shumta që dëshmojnë shpejtësinë e modelit elektrik po qarkullojnë në internet, ndërsa së fundmi mund të shihet edhe një garë mes tij dhe Porsce 918 Spyder të njohur.

Rimac Concept_One ka 1088 kuajfuqi me katër motorët elektrikë e me sistemin që tërheqë me të katër rrotat. Kompania thotë se hiperautomobili mund të arrijë përshpejtimin prej 0 në 100 kilometra për orë në vetëm 2.6 sekonda.

Për dallim, Porsche në modelin 918 Spyder të krijuar vjet më parë ka motor 4.6-litërsh V8 dhe një motor elektrik që bashkë arrijnë deri në 874 kuajfuqi. 2.8 sekonda është koha për të cilën ky automobil arrin përshpejtimin 100 kilometra për orë.

Temat
Teknologji

Të afërta