”Heroi” në gjysmë finale të Los Angeles CineFest

Filmi “Heroi”, i regjisorit Luan Kryeziu tashmë ka kaluar në gjysmë finale në përzgjedhjen zyrtare të festivalit Los Angeles CineFest.

Lajmin e ka bërë të ditur regjisori përmes rrjetit social, duke u shprehur krenar më këtë gjë.

Los Angeles CineFest, është ngjarje ndërkombëtare në internet, që çdo vit shpallë gjysmë finalistët dhe kësisoj zgjedh finalistët dhe fituesit e çmimeve në kategori të ndryshme. Fituesit e këtij festivali marrin një certifikatë nga CineFest, e po ashtu edhe vlerë monetare.

“Heroi”, flet për trajtimin jo të duhur shoqëror të luftëtarit të UÇK-së, i cili përballet me shumë sfida për të mbajtur familjen e tij. Filmi që nga premiera është prezantuar në shumë festivale të ndryshme, ku edhe është vlerësuar me çmime, kurse me rolet e tyre luajnë aktorët: Arben Bajraktaraj, Adriana Morina.

heroi-1_1476213602-4576668

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....