“Granatë”, në konkurrencë zyrtare në TIFF

“Granatë”, është një dramë artistike e bazuar në një ngjarje të vërtetë, një histori që e kanë përjetuar shumë njerëz.

Të detyruar të largohen nga vendi i tyre ata kanë kërkuar strehim kudo në botë, por që kanë arrit të kenë shumë sukses atje. Në këtë film, luan edhe aktorja kosovare Ilire Vinca.

Filmi i metrazhit të shkurtër “Granatë”, me regji të Ornela Pekës, pas pjesëmarrjes në San Jose International Film Festival të Kalifornisë, tashmë është në konkurrencë zyrtare në Festivalin Ndërkombëtarë të Filmit në Tiranë. Një gjë të tillë e bëri publike vetë regjisorja Peka, e cila njëherësh u shpreh falënderuese për të gjithë ata që ndihmuan në këtë projekt, shkruan KultPlus.

“Granatë”, është një dramë artistike e bazuar në një ngjarje të vërtetë, një histori që e kanë përjetuar shumë njerëz. Të detyruar të largohen nga vendi i tyre ata kanë kërkuar strehim kudo në botë, por që kanë arrit të kenë shumë sukses atje. Në këtë film, luan edhe aktorja kosovare Ilire Vinca. Tirana International Film Festival, sivjet ka edicionin e 14-të, të tij me ç’rast sjellë shumë filma interesant edhe nga Kosova.

Temat
Art

Të afërta

 • Bujarija dhe Refugjatët: Kosovarët në Mërgim

  Bujaria dhe Refugjatët: Kosovarët në Ekzil (Brill, Maj 2018) është një vepër historie që studion kontekstet politike dhe sociale që refugjatët Kosovarë i ndeshën kur lëshuan atdheun e tyre...
 • Ilir Shaqiri promovon librin “Adem Jashari”

  Shumë këngë ia kushtoi Adem Jasharit. E për komandantin legjendar, Ilir Shaqiri shkroi edhe libër. Të hënën në akademinë letrare të organizuar nga lidhja e shkrimtarëve ky promovoi poemën...
 • Vdes këngëtari Nijazi Bytyqi

  Muzikës shqiptare iu largua nga kjo botë një këngëtar i njohur. Bëhet fjalë për këngëtarin Nijazi Bytyqi, i cili ndërroi jetë në moshën 72 vjeçare, shkruan lajmi. Bytyqi ishte...
 • Shuhet aktori i njohur shqiptar!

  Ka ndërruar jetë në moshën 66-vjeçare si pasojë e një sëmundjeje të rëndë aktori dhe regjisori i njohur shqiptar, Lisenko Malaj. Vitet e fundit ai ka jetuar në Itali....