Era Istrefi për mediat britanike: Talentët shqiptarë po pushtojnë botën (Video)

Artistja kosovare Era Istrefi ka nënshkruar kontratë me Sonyn këtë vit dhe për këtë ajo ka dhënë një intervistë të gjatë për të përditshmen e njohur angleze, The Independent.

Era Istrefi është një artiste e mahnitshme e cila tanimë krahasohet me artiste të mëdha sikurse Sia dhe Rihana (dëgjojeni këngën e saj më poshtë dhe mësoni pse).

Kështu e nis intervistën e vet, prestigjiozja britanike The Independent intervistën për këngëtaren kosovare, Era Istrefi, e cila gjatë këtij viti arriti të thyej barriera duke kaluar nga Kosova në një rang ndërkombëtarë të muzikës.

Kosovarja 22 vjeçe ka nënshkruar një kontratë me Sonyin këtë vit dhe pritet që të bëjë gjëra të mëdha më 2017.

Kënga e saj “Bonbon” ka kapur pothuajse 180 milion klikime në YouTube dhe ajo qartë pritet të bëhet një yll i popit, me talentin dhe përkushtimin që ka ajo ndaj këngës.

Gazeta The Independent ka bërë një intervistë me Erën, lexojeni më poshtë atë:

Çfarë jeni duke dëgjuar për momentin?

Atë që e kam pritur. Albumin e ri të Frank Oceans. Më pëlqen ai! Tingëllon eksperimental, shpirtëror dhe i freskët.

Si ndihet me krahasimet që ja bëjnë me Rihanna dhe Sian?

Së pari, është një kompliment i bukur dhe i dashur që të krahasohesh me Rihanna dhe Sian. Me kanë thënë se kemi “shumë” ngjashmëri me njëra tjetrën dhe me kanë përshkruar si “një fëmijë i tyre i dashur” nëpër internet lol. Por mandej…Është një sfidë e madhe! Sepse duhet të kalosh në disa nivele për të arritur në karrierë atë çfarë kanë arritur ato. Por, kjo me motivon për të punuar sa më shumë për çdo ditë!

Duket se njerëzit kanë personalitete të tjera kur ata flasin (apo këndojë) në gjuhë tjetër – a e ndjeni këtë gjë?

Poooo! Kënaqem me këtë! Gjuhët e tjera tingëllojnë bukur dhe ne duhet ti përqafojmë të gjitha nëpërmes muzikës dhe artiti. Nuk ka qenë vështirë për mua që të kombinoi gjuhën shqipe me atë angleze sepse ka qenë gjuha ime amtare, kurse anglishtja është gjuha e dytë.

Të gjithë në Shqipëri miksojnë shqipen me anglishten sipas vetes së tyre. Mendoj e bëjnë sepse tingëllon kaq bukur për gjeneratat e reja por edhe të kompleton dhe është “swaggy” (qesh). Është si të shtoni fjalë në fjalorin tuaj. Mendoj që kjo të jep ndjenjën e të pasurit dy personalitete të ndryshme në gjuhë të ndryshme. Kur flas anglisht ndihem më pozitive. Ndoshta për shkak të tonit të zërit, apo unë e kam marrë shprehin e të folurit anglisht?

Janë njerëzit që ndryshojnë, por karakteri gjithmonë mbetet i njëjtë.

Kur “Bonbon” u bë viral në internet, kjo definitivisht me dha shumë besim. Të gjithë ishin të çmendur! (në mënyrë të mirë). Ky është tregimi.

Pse mendoni se kjo qasje ka ndikuar tek të tjerët?

E them sepse para se gjithash: unë besoj që gjërat e duhura ndodhin në kohën e duhur.

Së dyti dhe e tëra është kombinimi i im i zhanreve që mungon në industrinë e muzikës sot, por unë jam e lumtur që jam duke e jetuar këtë moment.

Si ndihesh për vajzat e reja shqiptare që këndojnë muzikë pop?

Të gjitha janë të mira! Ato të gjitha janë unike. Jam e lumtur që shumë talente shqiptare kanë lulëzuar gjatë 2016’ës. Kush do të mendonte se do të ndodhte kështu…sidomos ne shqiptarët që kemi menduar gjithmonë se nuk “jemi mjaftueshëm të mirë” për Botën. E tmerrshme apo jo? Por, tani jam shumë e lumtur! Shumë e lumtur që të jem ajo që thyej këto barriera, sidomos kur bëhesh viral nëpërmes një kënge në gjuhën shqipe. Nuk e kam besuar se kjo do të ndodhte në historinë tonë. Ndoshta unë jam e para që e kam arritur (ndihet turpshëm) lol.

Cili ka qenë koncerti i juaj më i madh dhe cili ka qenë i pari dhe më i miri?

Koncerti i parë, më pëlqen fjala “gig” (lexo: gig fjalë anglisht për koncert), ishte Viti i Ri 2016. Ishte koncert i drejtpërdrejt më një bend. (Nuk e marrë në konsideratë më playbackun pasi që ata kurrë nuk e kishin marrë veten time të vërtetë në 100 për qind). Gjëja e vetme që do ta ndryshojë në industrinë e muzikës shqiptare është përformimi playback në skenë. Mendoj se unë do të bëj që ata të këndojnë “live”.

Andaj koncerti i Vitit të Ri është i favorizuari i im, sepse për herë të parë pata kohë që ta praktikoj dhe ta bëj “përfekt’! Por pjesë e keqe është se harruam ta xhirojmë. Keq, nuk mund ta fal veten për këtë. Por, tani pjesa e mirë është se pritet të këtë më shumë koncerte, e jo vetëm koncerte por edhe këngë të reja gjithashtu, kështu që jam e kënaqur që do të jem pjesë e kësaj skene. /Express/

Temat
Showbiz

Të afërta