Moska merr përgjegjësinë e vrasjes së komandantit të ISIS-it

Ministria e Mbrojtjes në Rusi ka deklaruar se sulmet ajrore të Rusisë në Alepo, kanë vrarë komandantin e Shtetit Islamik, Abu Muhammad al-Adnani.

Sipas njoftimit, 40 militantë të IS-it janë vrarë gjatë sulmeve ajrore duke përfshirë edhe al-Adnanin.

Më 30 gusht, Pentagoni ka konfirmuar për sulmet ajrore që kanë targetuar Adnanin.

Agjencia e lajmeve Amaq, ka raportuar se Adnani është vrarë në Alepo.

Zëdhenësi I Pentagonit, Peter Cook, ka treguar se Adnani është një ndër shkaktarët e operacioneve të jashtme.

Cook tha se Adnani ka koordinuar lëvizjet e luftëtarëve të IS-it dhe ka rekrutuar ata, si dhe ka organizuar sulmet ndaj civilëve.

Temat
BotëLajme

Të afërta