Përzieni piperin dhe jogurtin dhe qiteni në fytyrë: ndikim i magjishëm që do t’ju mrekullojë!

Kjo pasuri mineralesh dhe vitaminash do t’i bëjë mrekulli lëkurës suaj. Përzierja të cilën mund ta përdorni për t’i eliminuar puçrrat ka bazë piperin e zi, ndërkaq sekreti qëndron në atë që është e pasur me minerale dhe vitamina të dobishme.

P.sh., aty është vitamina A (beta karoteni), që është shumë e dobishme për shëndetin e syve, sikur p.sh. kur është fjala për ndikimin antioksitand, transmeton Telegrafi.

Vitamina K (koagulative) është e rëndësishme për rregullimin e drejtë të funksionimit të qarkullimit dhe metabolizmit, muskujve dhe eshtrave.

Përzierja piling:

Përzieni një lugë piper të zi dhe dy lugë jogurt, dhe përzierjen qiteni në lëkurë të pastër, duke e fërkuar me lëvizje rrethore disa minuta. Në fund shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Kjo përzierje pilingu do të duhej të pastrojë lëkurën tuaj, por eliminon edhe njollat dhe vragat dhe i jep shkëlqim lëkurës suaj.

Maska me mjaltë:

Përzieni gjysmë luge të vogël piper të zi, një të bardhë të vezës së tundur dhe një lugë mjaltë. Maskën e këtillë të përftuar qiteni në fytyrë dhe mbajeni 15-20 minuta, pastaj lajeni fytyrën.

Kjo maskë do të duhej t’ju ndihmojë që të pastroni fytyrën nga puçrrat dhe aknet.

Temat
Shëndet

Të afërta