Nënkolonel Levent Turkkan deklaron në prokurori se ishte pjesë e FETÖ-së​

Nënkolonel Levent Turkkan, ndihmësi i Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Turqisë, Hulusi Akar, ka pranuar se ka lidhje me organizatën terroriste Fethullah (FETÖ), të cilën ai tha se kishte zbatuar të gjitha urdhrat e dhëna nga strukturat paralele gjatë tentimit për grusht shteti, raporton Anadolu Agency (AA).

Në dëshminë e tij dhënë të mërkurën herët, Turkkan tha se ai ishte një anëtar besnik i grupit FETÖ që nga rinia e tij. “Unë jam një anëtar i strukturave paralele, FETÖ. I kam shërbyer këtij komuniteti për vite vullnetarisht. Unë iu binda urdhrave dhe udhëzimet e vëllezërve të mëdhenj (abilerve)”, pranoi ai.

Turkkan u ndalua më parë për lidhjen e tij të dyshuar në përpjekjet për grusht shteti, që ndodhën natën e 15 korrikut të premten vonë, kur një grup i vogël brenda ushtrisë turke i lidhur me organizatën terroriste FETÖ u përpoq për të përmbysur qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike në vend.

Të paktën 240 njerëz, duke përfshirë anëtarët e forcave të sigurisë dhe civilëve, u martirizuan në Stamboll dhe Ankara dhe rreth 1,500 të tjerë janë plagosur ku shumica e tyre ishin civilë të cilët dolën në rrugë për të kundërshtuar grushtin e shtetit.

Turkkan tha se ai vjen nga një familje e varfër nga krahina veriperëndimore e qytetit të Bursës dhe se për herë të parë është takuar me grupin gjatë viteve të tij të shkollës së mesme, ndërsa ai ishte duke qëndruar në një konvikt.

“Që kur isha pesë vjeç, dëshira ime më e madhe ishte që të bëhem një oficer ushtarak. Dhe ëndrra ime për t’u bërë një oficer ushtarak mu bë realitet”, tha ai, duke shtuar se ai hyri në provimin pranues shkollë ushtarake në vitin 1989.

Turkkan tha se ai ishte një student ekselent dhe se ai ishte i sigurt se do të kalojnë provimet me përpjekjet e veta. “Por, një natë para provimit, vëllezërit e mëdhenj (abilerët) më dhanë testin e pyetjeve dhe përgjigjeve të provimit të matematikës në një shtëpi që i përkiste atyre në Bursa”, tha ai.

LEVENT_TURKKAN_CEVIRI

Në vazhdim pyetjes nëse i ka parë apo jo ‘’vëllezërit e mëdhenj’’ pasi kishte nisur punën në ushtri ai i është përgjigjur : “U kam shërbyer gjatë misioneve në Stamboll, Trabzon, Dijarbakir, Lefkosa, Kiziltepe dhe së fundi edhe në Ankara.”

Turkkan gjithashtu pranoi se ka spiunuar ish-shefin e Shtabit Nexhdet Ozel, gjatë detyrës së tij në vitet 2011- 2015. Turkkan tha se fillimisht ka shërbyer si zëvendës-ndihmës dhe më vonë u bë një ndihmës, pasi shefi i tij doli në pension.

Duke qenë ndihmës i Shefit të Shtabit të Përgjithshëm Turkkan thotë se i ka realizuar të gjitha kërkesat e lëvizjes Gülen. “Kam spiunuar ish-shefin e Shtabit Nexhdet Ozel, gjatë gjithë kohës. I kam vënë një pajisje regjistrimi në dhomë në mëngjes dhe e mora atë përsëri në orët e mbrëmjes”, ka thënë Turkkan dhe ka treguar se “Pajisja ka kapacitetin që mund do të përgjojë për 10-15 orë.”

Gjatë marrjes në pyetje nga prokurorët, Turkkan ka pranuar se ka marrë pajisjen nga një person (abi) që pretendon se punon në Turk Telekom, qendra e telekomunikacionit të Turqisë. “Ai më urdhëroi të përgjoj Nexhdet Ozel-in gjatë gjithë kohës. Ai më tha: ‘Qëllimet e përgjimit i dimë ne; asgjë nuk do të ndodhë. Ndërsa unë i thashë se nuk e vë në dyshim këtë dhe mora pajisjen,” tha ai.

Nënkolonel Turkkan gjithashtu pranoi se Major Mehmet Akkurt është pjesëtarë i FETÖ-s dhe se bashkëpunonte ngushtë me të për të spiunuar gjeneralët e nivelit të lartë, duke përfshirë Shefin e Shtabit Hulusi Akar.

Turkkan nuk ka dhënë detaje të sakta se kur ata e përgjonin Hulusi Akar. “Unë mendoj se lëvizja ka përgjuar gjeneralët për të ditur se çfarë po ndodh brenda forcave të armatosura”, rrëfeu Turkkan.

Pasi General Hulusi Akar u promovua si Shefi i Shtabit, Turkkan tha ai ka lënë përgjimet, por tregon se ato i kanë kryer disa zyrtarë të tjerë të lidhur me lëvizjen.

Gjatë marrjes në pyetje, Turkkan të ofruar informacione se si është organizuar lëvizja Gülen brenda ushtrisë turke. “Unë besoj se 60-70 për qind e atyre njerëzve të cilët janë pranuar brenda forcave të armatosura nga viti 1990 janë njerëz të lidhur me Gülenin,” tha ai.

Turkkan tha se mori informacion në lidhje me grushtin ushtarak më 14 korrik rreth orës 10.00 të mëngjesit me orën lokale nga Kolonel Orhan Yıkılkan, i cili shërbeu si një këshilltar i Shefit të Shtabit.

“Presidenti, Kryeministri, Shefi i Shtabit dhe komandant i shefave do të jetë arrestuar. Kjo gjë do të bëhet në heshtje. Grushtin e shtetit do të vënë në skenë në 03.00 të mëngjesit më 16 korrik më tha Yıkılkan”, tha Turkkan.

Ai i tha prokurorisë se ai u takua me anëtarët e tjerë të lëvizjes në shtëpinë e vëllait të tij. Pas përpjekjeve të dështuara për grusht shteti, Turkkan tha se ai u dorëzua tek zyrtarët ushtarakë të cilët e dërguan atë më pas në polici.

Turkkan tha se i erdhi keq që ka marrë pjesë në një grushtin e shtetit të dhunshëm. “Deri në kryerjen e grushtit të shtetit, mendova se lëvizja Gülen ishte duke vepruar vetëm për hir të Zotit dhe vetë Güleni nxirrte në pah një identitet shpirtëror”, tha Turkkan.

“Deri më sot, kurrë nuk kam menduar se lëvizja Gülen ishte tradhtare. Por tani, unë kam kuptuar atë që ata me të vërtetë janë të tillë. Anëtarët e lëvizjes FETÖ janë të etur për gjak. Unë kurrë nuk kam parë Fethullah Gülenin, por edhe ai është i njëjtë”, ka thënë ai.

“Ndjehem keq, jo vetëm që kam marrë një rol në këtë që ndodhi, por gjithashtu se kam qenë një anëtar i lëvizjes së Fethullah Gülen”, shtoi ai.

Qeveria dhe zyrtarët e Turqisë kanë thënë vazhdimisht që tentative për grusht shteti u organizua nga pasuesit e predikuesit i cili jeton në SHB Fethullah Gülen. Ai akuzohet për një sërë tentativash për përmbysjen e shtetit dhe strukturave të zgjedhura me anë të votës së lirë.

Temat
BotëLajme

Të afërta