ISIS ka humbur gjysmën e territorit në Irak

Lufta kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik ka fituar vrullin dhe ky grup ekstremist u përjashtua nga pothuajse gjysma e territorit të pushtuar më parë në Irak, deklaroi sot sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

“Çdo gjë ka ndyshuar… Ne arritëm progres, kemi restauruar pjesët më të rëndësishme të Irakut, dhe tani Sirisë,” tha Kerry, duke hapur një konferencë donatorësh për Irakun, njoftoi Reuters, transmeton lajmi.net.

Serketar amerikan i Shtetit tha se shpreson që konferenca do të grumbulloi të paktën dy miliardë dollarë për vendin e shkatërruar nga lufta.

isis-iraq_1469038383-8988634

Temat
BotëLajme

Të afërta